موتور دمپر بدون فنر زیمنس

Rotary Damper Actuators Siemens

about author
شرکت زیمنس دارای دایره محصولات بسیاری در زمینه موتور دمپر می باشد. موتور دمپر های بدون فنر و فنردار، موتور دمپر های 220 ولت و 24 ولت، موتور دمپر های باز و بسته ON-OFF و یا موتور دمپر های تدریجی FLOATING از جمله موتور دمپر های بسیار پر مصرف در این زمینه می باشند. با توجه به مصرف بالای این نوع موتور دمپر ها، شرکت زیمنس با تولید انبوه این نوع از محرک های الکتریکی دمپر ها (موتور دمپر) اقدام به عرضه این محصولات نموده است.
از دلایل استفاده از موتور دمپر های زیمنس می توان به طول عمر بسیار بالای آن که شامل 100.000 سیکل عملکرد بوده اشاره نمود. بدلیل آنکه موتور دمپر های زیمنس می بایست استاندارد های بسیار زیادی را تایید نمایند، لذا تمامی این محرک های الکتریکی دمپر ها مورد تست قرار گرفته و پس از اخذ تاییدیه های لازم وارد چرخه فروش می شوند. با توجه به کیفیت بسیار بالای موتور دمپر های زیمنس این نوع موتور دمپر ها نیاز به بازرسی های دوره ای نداشته و عملکرد آن ها همواره بر طبق فرمان های ارسالی از سیستم کنترلی می باشد.
موتور دمپر های زیمنس دارای مدل های مختلف با سیگنال های ورودی ولتاژی و آمپری است. و تنوع موتور دمپر های زیمنس به گونه ای است که نیاز کاربر را به طور کامل تامین می نماید. موتور دمپر های زیمنس از 2 نیوتن تا 35 نیوتن متر تولید می گردند که تنوع بسیار گسترده تولید این محصولات هزینه های راه اندازی را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

برخی از مشخصات فنی موتور دمپر های بدون فنر زیمنس شامل موارد زیر می باشد:

ولتاژ کاری 220 ولت و یا 24 ولت
گشتاور موتور دمپر: 5 نیوتن – 10 نیوتن – 15 نیوتن
قابلیت کنترل بصورت: باز بسته ON/OFF و یا 3POSITION - 10....0 ولت (در مدل های مختلف)
انواع سیگنال های ورودی ON/OFF و یا 3POSITION و یا 10…0 ولت و یا پروتکل های KNX – BACNET MS/TP - BACNET IP – MODBUS/RTU
دارای درجه محافظت: IP54
دارای کلید آزاد شونده دمپر جهت تغییر دستی درجه
دمای کارکرد موتور دمپر: 55.....35- درجه سانتی گراد
زمان کاری: 150 ثانیه
مصرف برق: 5 ولت آمپر- 1.6 وات
درجه چرخش: 90 درجه
دارای درجه نشان دهنده وضعیت موتور دمپر
دارای سوئیچ تغییر وضعیت عملکرد موتور دمپر
مقاوم در شرایط کاری سخت و بدون نیاز به نگهداری و بازرسی های دوره ای
در بسیاری از موارد، موتور دمپر های زیمنس دارای سوئیچ هایی جهت اعلام وضعیت دمپر در ابتدای مسیر زاویه 5 درجه و در انتهای مسیر 85 درجه بوده تا اعلام چرخش موتور دمپر را به سیستم توسط دو سوئیچ NO و یا NC اعلام نماید. این سری موتور دمپر بدون فنر برگشتی زیمنس دارای استاندارد هایی چون UL60730 و نیز CUL as per CSA-C22.2 No. 24-93 می باشد. همچنین این موتور دمپر ها استاندارد های دیگری همچون EN 60730 و نیز Part 2-14 / Particular requirements for electric actuators و نیز استاندارد های موتور دمپر اروپا از قبیل EU Conformity (CE) و RCM Conformity و EAC Conformity را دارا می باشند.
برخی از کد های موتور دمپر های زیمنس 10 نیوتن به شرح ذیل می باشد:
GLB141.1E – GLB341.1E – GLB161.1E – GLB142.1E – GLB146.1E – GLB346.1E
موتور دمپر 5 نیوتن زیمنس به شرح ذیل می باشد:
GDB141.1E – GDB341.1E – GDB161.1E – GDB142.1E – GDB146.1E – GDB346.1E
برخی از کد های این محصولات دارای سوئیچ به همراه قابلیت های دیگر بوده و البته مصارف خاصی دارند.
استفاده از موتور دمپر های بدون فنر زیمنس در دمپر های دود و نیز هوای تازه و یا برگشت پارکینگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. موتو دمپر های دود و نیز موتور دمپر های هوای تازه نیز جزء این نوع موتور دمپر ها بوده و می توان این نوع موتور دمپر ها را در سیستم های آتش نشانی نیز مورد استفاده قرار داد. تنظیم این نوع موتور دمپر ها در سیستم های اعلام حریق و سیستم های تهویه پارکینگ ها بسیار ساده بوده و بر طبق قوانین سازمان اتش نشانی می توان تمامی این موتور دمپر ها را نصب و مورد بهره برداری قرار داد. از مزیت های موتور دمپر های زیمنس به دیگر موتور دمپر های هانیول و یا موتور دمپر های بلیمو می توان به استاندارد های تایید شده ی محصولات زیمنس اشاره نمود که فاصله زیادی بین زیمنس و دیگر رقبا ایجاد نموده است. موتور دمپر ها و یا محرک های الکتریکی دمپر در دمپرهای ورودی هواساز و یا دمپر های برگشت هواساز ها و نیز دمپر های هواساز های مالتی زون نصب می گردد. لازم به توضیح است موتور دمپر (محرک الکتریکی دمپر) در دمپر های هوای تازه می بایست دارای فنر برگشت بوده تا در مواقعی که برق هوارسان قطع می گردد، موتور دمپر بتواند دمپر هواساز را به وضعیت اولیه بر گرداند. از موتور دمپر های تدریجی زیمنس می توان در مشعل، دیزل و .... استفاده کرد.
شرکت محیط اسایش همواره توانسته با بهره گیری از دانش فنی و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در کشور اقدام به واردات و فروش و خدمات پس از فروش محصولات زیمنس از جمله موتور دمپر های زیمنس نماید. موتور دمپر های زیمنس ساخت کشور سوئیس بوده که این امر خود نشاندهنده ی کیفیت بسیار بالای ساخت آن می باشد.
شرکت زیمنس دارای بیش از صد ها مدل موتور دمپر (محرک الکتریکی دمپر) بوده که برای نیاز های مختلف و مصارف مختلفی تولید و عرضه می گردند. از مصارف موتور دمپر ها می توان به صنایع ساختمانی، تجاری، اداری مسکونی، دارویی، هواساز ها، دیزل ژنراتور، دمپر های ضد حریق، دمپر های دود، دیواره های آتش و.... جهت کنترل جریان هوا (ورود و خروج) با مکانیزم ها و سیگنال های فرمان مختلف اشاره نمود.