سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (Building Management System BMS) زیمنس SIEMENS:

امروزه سیستم مدیریت هوشمند ساختمان BMS به یکی از شاخه های اصلی تحقیقاتی و اجرایی در ساختمان ها، برای نظارت و کنترل بر تاسیسات مکانیکی و برقی تبدیل شده است. وظیفه اصلی این سیستم، مدیریت و کنترل ساختمان، از لحاظ سرمایش و گرمایش ، سیستم روشنایی ، اعلام حریق ، آسانسورها و پارکینگ ها می باشد. این سیستم شامل یک کامپیوتر سرور و چند اپراتور به صورت مجزا و مجموعه ای از سنسورها ، کنترلرها ، عملگرها ، کابل های ارتباطی و منابع تغذیه است. سرور اصلی حاوی نرم افزار اصلی می باشد که وظیفه برقراری ارتباط و هماهنگی همه آنها را بر عهده دارد. در یک طراحی مناسب BMS نقش اساسی در جلوگیری از هدر رفت انرژی دارد.

اجرای سیستم BMS به چندین روش امکان پذیر می باشد که دو روش متداول آن به شرح زیر می باشند :

سیستم نوع اول BMS:

این سیستم نیز همانند سیستم اول می باشد ولی در آن در کنترلر های سری Synco700 استفاده شده است و توسط نرم افزار های زیمنس کنترل می گردد. این سری نرم افزار های از پیش طراحی شده زیمنس از کاربری آسانی برخوردار است. پروتوکل ارتباطی در این روش KNX می باشد.

شماتیک نحوه اتصال تجهیزات BMS

شماتیک نحوه کنترل BMS

 

سیستم نوع دوم BMS:

در این روش از مدیریت هوشمند ساختمان BMS اطلاعات جمع آوری شده توسط حسگر ها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و بر اساس برنامه ریزی انجام شده، تصمیم گیری می شود. در این طرح از سری کنترلر های Siemens – PXC استفاده می گردد که با توجه به نیاز انتخاب می شوند. این کنترلر ها وظیفه تحریک عملگر ها و رله های فرمان را در قسمت های مختلف موتورخانه و روشنائی طبقات دارا می باشد. یک دستگاه کامپیوتر به همراه Touch panel – LCD نصب می گردد که بر روی این کامپیوتر نرم افزار DESIGO نصب شده و این نرم افزار از طریق بستر شبکه یا نرم افزارهای کنترلر ها جهت اخذ اطلاعات و تنظیمات، ارتباط دارد. نرم افزار DESIGO وظیقه مانیتورینگ و کنترل Automatic و Manuel سیستم را دارد. در این روش از کنترل مرکزی و هوشمند ساختمان BMS پروتوکل ارتباطی BACnet می باشد.

 

 

متاسفانه در تاسیسات ساختمان های موجود به علت عدم وجود سیستم کنترل هم میزان مصرف انرژی بالا می باشد و هم هیچگونه اطلاعات دقیقی از چگونگی کارکرد تجهیزات وجود ندارد که خود این امر در شب های سرد زمستان و یا در روزهای گرم تابستان مشکل ساز میگردد.

 

استفاده از BMS در قسمت های مختلف مجموعه:

1) سیستم کنترل تهویه مطبوع HVAC:

در قسمت مانیتورینگ این سیستم کلیه پارامتر های تاسیسات ساختمان نمایش داده می شود که اپراتور در هر لحظه می تواند از وضعیت ساختمان اطلاع پیدا کند و به محض مشاهده اشکال فنی نسبت به رفع آن اقدام نماید تا از بروز حادثه ای با هزینه گزاف جلوگیری کرده باشد.

 

2) سیستم کنترلی موتورخانه:

هزینه انرژی مصرف شده در سیستم موتورخانه (چیلر بویلر هواساز) و تعمیر و نگهداری آن تقریبا بیشترین سهم را در هزینه ساختمان دارا می باشد که در صورت نظارت و کنترل این سیستم می توان بخش عمده ای از انرژی را صرفه جویی نمود، که به طبع آن در کاهش هزینه های ساختمان تاثیر گذار خواهد بود. از طرفی نصب چنین سیستمی استهلاک تاسیسات و هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات مکانیکال را نیز به صورت چشمگیری کاهش می دهد.

 

3) سیستم روشنایی:

قسمتی از هزینه برق مصرفی به علت روشن بودن بی مورد روشنائی در مشاعات یک ساختمان اداری مسکونی می باشد. با توجه به تعداد بالای روشنائی مورد استفاده در ساختمان پیشنهاد می گردد کلیه خطوط روشنائی در قسمت های راه پله پارکینگ لابی ورودی و طبقات و سر درب ها و روشنائی محوطه توسط سیستم مرکزی BMS کنترل و قابل تنظیم باشند. در این سیستم می توان قسمتی از خطوط روشنائی را ON/OFF تعریف نمود.

 

4) سیستم کنترل و مانیتورینگ آسانسور ها:

با توجه به تعداد بالای آسانسور نصب شده در برخی ساختمان ها، کنترل و مانیتورینگ آن توسط سیستم مدیریت مرکزی ساختمان BMS ضروری به نظر می آید. اینکه آسانسور ها در چه طبقاتی قرار دارند، وضعیت درب های آن ها به چه صورت است و یا اگر از لحاظ فنی مشکلی پیش آمده و باعت توقف و باز نشدن درب آسانسور شده آن مشکل چیست.

 

 

 

 

 

درباره شرکت

شرکت محیط آسایش تنها شرکتی است که به طور تخصصی در امر هوشمند سازی ساختمان و موتورخانه مشغول به فعالیت است...

ارتباط با شرکت محیط آسایش

آدرس:تهران ،خیابان شریعتی، رویروی پارک شریعتی، کوچه ذکائی ،پلاک 20 طبقه 5

تلفن : 88430278
ایمیل :

info@mohitasayesh.com

پشتیبانی و ارتباط مستقیم با مدیران شرکت:

Support@mohitasayesh.com