اتوماسیون ساختمان

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان زیمنس:SIEMENS Building Management System BMS:

امروزه BMS به یکی از شاخه های اصلی تحقیقاتی و اجرایی در ساختمان ها، برای نظارت و کنترل بر تاسیسات مکانیکی و برقی تبدیل شده است. وظیفه اصلی این سیستم، مدیریت و کنترل ساختمان، از لحاظ سرمایش و گرمایش ، سیستم روشنایی ، اعلام حریق ، آسانسورها و پارکینگ ها می باشد. در واقع BMS به عنوان یک مکمل پیشرفته برای شرکت های نگهدارنده تاسیسات محسوب می شود. شرکت زیمنس با بیش از 150 سال سابقه در تولید تجهیزات کنترلی، پیشرو در ارائه سیستم مدیریت هوشمند ساختمان BMS می باشد.

این سیستم شامل یک کامپیوتر سرور و چند اپراتور به صورت مجزا و مجموعه ای از سنسورها ، کنترلرها ، عملگرها ، کابل های ارتباطی و منابع تغذیه است. سرور اصلی حاوی نرم افزار اصلی می باشد که وظیفه برقراری ارتباط و هماهنگی همه آنها را بر عهده دارد. در یک طراحی مناسب BMS نقش اساسی در جلوگیری از هدر رفت انرژی دارد

هدف اصلی به کارگیری BMS در ساختمان ها بهره گیری از مزایای اقتصادی و کاهش مصرف انرژی و ایجاد فضای امن و آرام در آنها است.

 در ذیل به ذکر چند نمونه از مزایای این سیستم BMS زیمنس می پردازیم:

  • ایجاد محیطی مطلوب برای افراد حاضر در ساختمان
  • استفاده بهینه از تجهیرات و افزایش عمر مفید آنها
  • ارائه سیستم کنترلی با قابلیت برنامه ریزی زمانی عملکرد
  • کاهش چشم گیر هزینه های مربوط به نگهداری و تعمیرات
  • بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
  • امکان مانیتورینگ و کنترل تمامی نقاط تحت کنترل از طریق کامپیوتر، موبایل و اینترنت
  • امکان گرفتن گزارش های آماری از تمامی تجهیزات و عملکرد آنها به منظور بهینه سازی مصرف و عملکرد
  • عیب یابی خودکار و مشخص کردن سریع مشکلات

و...

 

یکی از بخش های مهم اتوماسیون، ساختمان کنترل مولدهای سرمایشی و گرمایشی جهت ارائه هوای مطبوع در فضاهای داخلی ساختمان می باشد که با توجه به کاربری ساختمان و حجم هواسازی در آن، نگرشهای متفاوتی وجود دارد.

از جهت فنی با توجه به نوع سیستم سرمایش و گرمایش دیدگاههای کنترلی نیز تغییر خواهد کرد به عنوان مثال نحوه نگرش و کارکرد کنترلرها در حالتهای VAV و VAT متفاوت خواهد بود و حتی برای ساختمانهایی که از کولر برای سرمایش و از شوفاژ برای گرمایش استفاده می کنند نیز راه حلهای کنترلی خاصی وجود دارد.

متاسفانه در تاسیسات ساختمان های موجود به علت عدم وجود سیستم کنترل هم میزان مصرف انرژی بالا می باشد و هم هیچگونه اطلاعات دقیقی از چگونگی کارکرد تجهیزات وجود ندارد که خود این امر در شب های سرد زمستان و یا در روزهای گرم تابستان مشکل ساز میگردد.

از جمله مزایای اتوماسیون سیستم های سرمایشی و گرمایشی بالا رفتن طول عمر تجهیزات و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان است.

در این دیدگاه برای ساختمان های بزرگ نقاط مطلوب از طریق پانلهای اپراتوری نصب شده در فضاهای داخلی به سیستم اعمال میگردد و سیستم با توجه به این نقاط مطلوب انرژی مورد نیاز را تولید می کند.

علاوه بر موارد فوق دیگر نکته قابل توجه این است که سیستم تمامی اطلاعات مربوط به کارکرد اجرای مختلف مولدهای سرمایش و گرمایش را دارد و حالتهای کار و استراحت و یا خارج از سرویس برای تمامی این اجزا قابل تعریف می باشد.

 

درباره شرکت

شرکت محیط آسایش تنها شرکتی است که به طور تخصصی در امر هوشمند سازی ساختمان و موتورخانه مشغول به فعالیت است...

ارتباط با شرکت محیط آسایش

آدرس:تهران ،خیابان شریعتی، رویروی پارک شریعتی، کوچه ذکائی ،پلاک 20 طبقه 5

تلفن : 88430278
ایمیل :

info@mohitasayesh.com

پشتیبانی و ارتباط مستقیم با مدیران شرکت:

Support@mohitasayesh.com