سیستم های کنترلی هواساز - هوارسان زیمنس به نحوه زیر عمل می کند:

دستگاه های هواساز از بخش های زیر تشکیل شده اند: فیلتر، فن، كویل های گرمایی و سرمایی، رطوبت زن و تجهیزات كنترلی. كویل های گرمایی هوارسان ها معمولا با آب داغ، بخار و برق عمل می كنند . كویل های سرمایی هوارسان با آب مبرد و یا مستقیما با یك ماده مبرد كار می كنند. با کنترل و تنظیم های مختلف بخش های گرمایی، سرمایی، رطوبت زن و غیره در مجموعه دستگاه هواساز می توان سیستم های مختلف تهویه مطبوع را برای پروژه های با شرایط متفاوت طراحی نمود . دستگاه هواساز معمولا با دو كانال، رفت و برگشت هوا به داخل ساختمان و به وسیله یك كانال به هوای تازه خارج ارتباط دارد . دستگاه هواساز بوسیله کنترلر های خود با تنظیم دما و رطوبت و همچنین تامین هوای تازه و فیلتر كردن آن عمل تهویه مطبوع تابستانی و زمستانی را انجام می دهد . هوای برگشتی از اتاقها با هوای تازه در محفظه اختلاط دستگاه هواساز مخلوط شده و سپس از كویل های سرمایی یا گرمایی و رطوبت زن (معمولا در زمستان) عبور می کند. فرایند رطوبت زنی بوسیله پاشش آب از افشانك ها یا شبكه بخار و فرایند رطوبت گیری توسط كویل سرمایی انجام می شود.

هواساز ها با توجه به کاربری و طراحی انجام گرفته آن وظایف مختلفی را بر عهده دارند. تامین هوای تازه، تامین بار برودتی سرمایش، تامین بار حرارتی گرمایش، فیلترینگ هوای ورودی، رطوبت زنی و یا رطوبت زدایی و ... از جمله وظایف هوارسان ها می باشد. و تنها در صورت کنترل بر موارد فوق می توان از محیطی با دمای آسایش مناسب بهره برد.

در هواساز های (هوارسان) فاقد سیستم کنترلی دمای خروجی از هوا ساز (هواراسان) به هیچ عنوان کنترل نمی شود که این امر نه تنها باعث عدم ایجاد دمای آسایش در محیط می شود بلکه موجب افزایش شدید مصرف انرژی نیز می گردد.

یک استراتژی در کنترل دمای خروجی از هواساز های دارای سیستم کنترلی هواساز زیمنس به نحوه زیر می باشد:

در سیستم های کنترلی هواساز زیمنس با نصب یک سنسور در محل خروج هوا ساز و یا در فضاهای مورد بهره برداری و اتصال آن به کنترلر، کنترلر با توجه به دمای آسایش تعیین شده شیرآلات کنترلی دو راهه و یا سه راهه (شیرهای کنترل هوارسان دو راه و سه راه) هواساز را با توجه به نیاز به نسبت های خاص تنظیمی به صورت تدریجی باز یا بسته می کند.

استراتژی سیستم کنترل هواساز – هوارسان های زیمنس تعیین کننده نحوه عملکرد دستگاه و کنترل پارامتر ها در شرایط مختلف بوده و در برگیرنده موارد زیر می باشد:

 • کنترل دمای خروجی هوارسان – هواساز
 • کنترل موتور دمپر های هوای تازه – موتور دمپر های کانال برگشت
 • کنترل شیر های دو راهه و سه راهه (آب یا بخار سیستم)
 • کنترل فیلتر هوارسان – هواساز
 • جلوگیری از یخ زدگی کویل آب گرم بوسیله آنتی فریز زیمنس Anti freez
 • کنترل دمای هوای برگشت و هوای آزاد و انجام استراتژی های کاهش مصرف انرژی در مواقع لزوم
 • ارتباط با سیستم های کنترل مرکزی ساختمان ( مدیریت هوشمند ساختمان BMS ) در صورت ارتباط سیستم کنترلی هواساز زیمنس به سیستم مدیریت هوشمند ساختمان زیمنس BMS می توان وضعیت تمامی تجهیزات نصب شده بد روی هواساز را مشاهده نمود و همچنین می توان تمای آسایش تنظیم شده را SetPoint تغییر داد و ...
 • ایجاد زمان کاری توسط کنترلر هواساز زیمنس
 • سیستم های کنترلی هواساز بیمارستان زیمنس ، سیستم کنترل هواساز صنعتی زیمنس ، با عملکرد های خاص هر مجموعه
 • امکان گرفتن گزارش کارکرد هواساز
 • و...

در شکل بالا شماتیکی از سیستم کنترلی یک هواساز 100% هوای تازه نشان داده شده است. در این سیستم هوای تازه با عبور از کویل های سرد و گرم و عبور از فن به سنسور خروجی از هواساز برخورد می کند. در این حالت کنترلر با فرمان دادن به شیر های کنترلی میزان دبی جریان ورودی به کویل های سرمایش و گرمایش را کنترل کرده تا دمای خروجی را به دمای تنظیمی آسایش SetPoint برساند.

آنتی فریز زیمنس نصب شده بر روی هوا ساز در زمان شروع یخ زدگی با فرمان دادن به کنترلر فن هواساز را خاموش می نماید. سپس کنترلر هواساز زیمنس دمپر هوای آزاد را بصورت کامل می بندد و شیر سه راهه و یا دو راهه مسیر گرمایش را بصورت کامل باز می نماید تا از بروز یخ زدگی در کویل جلوگیری به عمل آورد.

 

عوامل موثر بر کنترل دقیق تجهیزات کنترل هواساز

انجام كنترل دقیق وصحیح سیستم هوارسان نيازمند طراحی و انتخاب دقیق تجهیزات سیستم های مکانیکی است که با انتخاب صحیح تجهیزات کنترل هواساز می توان از کنترل موثر هوارسان بهره کافی را برد. موارد زیر از قسمت های مهم و تاثیر گذار بر کنترل موثر هواساز می باشند:

 • طراحی مناسب کویل گرمایی و کویل سرمایی (مشاهده می شود به منظور کاهش هزینه هوارسان به جای دو کوئل مجزا برای سیستم گرمایش و سرمایش از یک کوئل استفاده می شود که این امر موجب کنترل نامناسب در زمستان می گردد)
 • طراحی مناسب دبی هوا
 • انتخاب و طراحی مناسب سیستم توزیع هوای خروجی
 • انتخاب صحیح و نصب دقیق تجهیزات کنترل هواساز (از قبیل: سایز شیر های دو راه و سه راه، انتخاب محل مناسب نصب سنسور ها، انتخاب کنترلر مناسب، ایستگاه تله بخار مناسب در سیستم هایی که از بخار به عنوان منبع گرمایش استفاده می شود و ....)
 • زون بندی مناسب مناطق کنترلی
 • در نظر گرفتن بستر های مناسب در صورت استراتژی کاهش مصرف انرژی توسط سیستم کنترل هوا رسان
 • قرار گیری مناسب محل نصب هوارسان
 • در نظر گرفتن بستر های سیستم مدیریت مرکزی هوارسان ها در پروژه های متوسط و بزرگ
 • و...

 

در ادامه:

2) سیستم های کنترلی هواساز زیمنس

لازم به توضیح است شرکت محیط آسایش در زمینه های تجهیز، خدمات پس از فروش، نصب و راه اندازی سیستم های کنترلی هواساز، نصب و راه اندازی تجهیزات کنترل موتورخانه، تجهیز و ساخت تابلو های کنترل و قدرت سیستم های کنترل مدیریت هوشمند ساختمان BMS به همراه مشاوره و... زیمنس مشغول به فعالیت است.

 

 

 

 

 

درباره شرکت

شرکت محیط آسایش شرکتی است که به طور تخصصی در امر هوشمند سازی ساختمان و موتورخانه مشغول به فعالیت است...

ارتباط با شرکت محیط آسایش

آدرس:تهران ،خیابان شریعتی، رویروی پارک شریعتی، کوچه ذکائی ،پلاک 20 طبقه 5

تلفن : 88430278
ایمیل :

info@mohitasayesh.com

پشتیبانی و ارتباط مستقیم با مدیران شرکت:

Support@mohitasayesh.com